Hlavní nabídka
Sedliště a jeho okolí
Naše malá vesnička Sedliště leží v údolí na pravém břehu řeky Svratky. Stavení se rozkládají na obou stranách obecní silnice směrem SZ – JV, jsou starým zemědělským osídlením, v nadmořské výšce 505 m. Protože obec však ležela těsně nad moravskou hranicí, spadala v minulosti do Čech, okres Polička, kraj Chrudimský, později kraj Pardubický. Územní reorganizace přišla s rokem 1960 a od té doby spadáme pod okres Žďár nad Sázavou a kraj byl Jihomoravský se sídlem v Brně, v 2000 byly zrušeny okresy, od roku 2004, podle nového uspořádání spadáme pod region „Vysočina“ se sídlem v Jihlavě.
Malebným a krásným koutem Vysočiny nás provází řeka Svratka. Tato řeka zde tvořila hranici mezi Královstvím českým a Markrabstvím moravským, dříve vesnice patřila k Čechám a k hejtmanství v Poličce. Řeka protéká údolím klikatým korytem, často také měnila svůj tok, což bylo předmětem hraničních sporů. V roce 1487 uzavřel majitel jimramovského panství Vratislav z Pernštejna s Poličkou dohodu o ostrov pod Sedlištěmi vzniklý novým tokem řeky. Není také výjimkou, že ve svém horním toku uchvacuje každého svojí různotvarostí a romantickým posazením do krajiny. Tyto vlastnosti vynikají výrazně v úseku toku řeky od Borovnice, přes Sedliště, Jimramov až po Vír, kde sevřené údolí má až podhorský charakter. Úsek se vyznačuje dynamickým prouděním vody v korytě, způsobuje intenzivní vymílání, příčný a podélný tvar koryta se tak neustále mění. Vytvářejí se zde různé útvary řeky jako boční ramena, ostrůvky nebo jiné tůně. Jistě většina z nás bude vědět, že řeka Svratka pramení v krásném pohoří Českomoravské vysočiny, ve skalnatých lesích pod Žákovou horou, vobci Cikháj, ve výši 770 m n. m. Protéká v úzkých dolinách mezi svahy a horskými bystřinami, většinou kamenitým korytem a razí si klikatou cestu dolů k jihu. Na této cestě se vlévá do přehradní nádrže Vír a dále pokračuje svou cestou klikatým a hlubokým údolím, místy zalesněným s četnými peřejemi a jezy, údolím přes Štěpánov nad Svratkou, nedvědickou vrchovinou, Doubravník, Tišnov a vlévá se do přehradní nádrže v Brně -
V1930 se v Borovnici v sále hostince pana Vojtíška konala poradní a informační schůze o stavbě údolní přehrady na řece Svratce nad Borovnicí, při které byla zdůrazněna potřeba této údolní přehrady, ta měla zabránit škodám, které dravá řeka Svratka v tomto kraji každoročně působí. Podle projektu měla přehrada pojmout 12 milionů krychlových metrů vody a rozpočet byl zpracován na 10,5 mil. Kč, byl započítán i náklad na elektrárnu. Ovšem tato akce se neuskutečnila.
Místem nádherného rozhledu je vrchol „Prosička“, 739 m n.m., Jimramov má pouhých 495 m n.m., s rulovými skalami a balvanitými sutěmi. Traduje se odtud výhled až ke Sněžce a Orlickým horám. Na vrcholu skály stál vždy kříž, který byl nahrazen novým a vyroben na vlastní náklad panem Josefem Urbanem ml. z Jimramova v roce 2002 a také téhož roku posvěcen farářem Milanem Těžkým z Jimramova. Někteří pamětníci si jistě vzpomenou, že zde také jako na okolních kopcích dříve stávala dřevěná věž, která sloužila ke geodetickému měření a také mapování okolí. Přírodní památkou byla „Prosička“ vyhlášena v roce 1988 (kat. území Borovnice, výměra 8, 43 ha) jako geografický skalní útvar s balvanitými sutěmi. Rovněž i údolí řeky Fryšávky bylo zařazeno do Zelené knihy Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).
Dalším pro nás známým a historickým místem v okolí jsou „Skály, jejíž zřícenina je 679 m n.m. a často je nazývána jako „Štarkov“. Hrad zde vybudoval Archleb z Kunštátu a rozšířená je domněnka, že to bylo doupě loupežníků. Podle pověstí hrad obsadili nejdříve husité, později loupeživí rytíři a ve třicetileté válce Švédové. Hrad byl vystavěn nad údolím Fryšávky na mohutných hrubozrnných rulových skalách asi 6 km od Jimramova a skály tvořily součást stavby i opevnění. V 1356 ho částečně rozbořil markrabí Jan Jindřich z Dalečína, později se uvádí, že zde působili Pernštejnové, kteří spolu s družinou Ernharda Pušky z Kunštátu podnikali loupežné výpravy v okolí. Po obklíčení císařskými vojsky však došlo ke smíření. Skály koupil roku 1448 pernštejnský purkrabí Vaněk, který se přidal k loupežníkům, roku 1456 byl však hrad rozbořen definitivně a r. 1588 se uvádějí Skály již jako pusté. Skály leží na katastrálním území patřící k Novému Jimramovu. Tato zřícenina je součástí chráněné přírodní památky „Štarkov“, jde o význačný rulový skalní útvar, ze kterého se zachovaly zbytky okrouhlé věže, hradních zdí, nádvoří a hradní branky, pokrytý vegetací a smíšeným lesním porostem. Ve zříceninách má být údajně zasypán poklad, ale amatérský archeologický průzkum je zakázán.
K návštěvě doporučujeme i blízký vrch „Bezděk“ 689 m n.m., který se nachází severně od Sedlišť, již na katastru korouhveckém. K zalesněnému vrcholu kopce se dostaneme jen cestou mezi poli, ze kterého se nám nabízí krásný pohled do údolí řeky Svratky a po okolních kopcích. Na jeho vrcholu v dřívějších dobách stávala rozhledna, postavená v letech druhé světové války, která tehdy sloužila k mapování okolí a zanikla někdy kolem roku 1965. Od jeho vrcholu vlevo v místech lesa „Olšiny“ se nachází prameniště potůčku, který stéká údolím severní strany obce Sedliště do řeky Svratky. Kolem potůčku stékajícího ze svahů roste hojně Oměj pestrý. V lokalitě Žákovina ve svahu nad splavem je výskyt chráněné lilie zlatohlavé.
Text je vybrán z knížky "Sedliště -